Prosadím se!

Mezinárodní výměna mládeže byla realizována na Slovensku v Nitře od 19. do 25.10.2012. Účastníků bylo celkem 24 (9 SR, 9 ČR, 6 Polsko). Tým z každé země se skládal z mladých lidí a jednoho vedoucího. Věkový rozptyl účastníků je 15-30 let. Výměny se zúčastnil i odborný lektor - supervizor, který motivoval a doprovázel skupinu při natáčení videospotu.
Posláním výměny bylo poznávání jiných kultur a názorů na vzdělávaní Romů i otevření souvisejících témat. Cílem projektu byla aktivní pomoc mládež mládeži. Skupina, která měla témata zpracovat nebyla homogenní romská skupina. Cílem bylo do projektu zapojit mládež z různých národností a různého sociálního postavení (Romy, Čechy, Slováky, Poláky), mládež studující na střední škole, vysoké škole i nestudující. Účastníci měli do diskusí přinést zkušenosti o motivaci ke vzdělávání ve svých zemích, a také kulturní a sociální jinakost v názorech a pohledech. Jako formu výstupu si účastníci zvolili motivační videospot, který má romskou mládež v pasti sociálního vyloučení motivovat k nástupu nebo návratu do školy.
Prostřednictvím diskusí a různých her, výtvarných a divadelních technik, účastníci za tři dny vytvořili námět a scénář videospotu. Po obsahové a technické stránce za další čtyři dny byl videospot natočen. Postprodukce filmu byla dotažena za měsíc spolupráce z dalšími profesionály, kteří výrobu spotu účastníky supervidovali a technicky dokončili.
Filmový štáb tvořili účastníci výměny, kteří se vesměs s natáčením filmu nesetkali, byla to pro ně nová zkušenost. Rozdělili se dle svých schopností a zájmů do pracovních skupin: výtvarníci, hudebníci, herci, tanečníci, technický štáb - kamera, režisér, skript, masky, kostýmy, produkce, fotograf atd. Scénáristi vytvořili technický scénář podle kterého se každý den natáčelo. Mimo natáčení probíhaly workshopy taneční, hudební, výtvarné, kde lidé mohli buďto dotahovat záležitosti potřebné k filmu nebo se něco nového naučit, či připravovat program na závěrečný večer.
Po výměně účastníci nadále spolupracovali na postprodukci: střih, natáčení a střih hudby, titulky apod. Po technické stránce nám s postprodukcí vypomohlo o. s. Užbachacharan, které materiál dotáhlo do finální podoby. Slavnostní premiéra videospotu se konala v Brně. Vy se na něj můžete podívat na http://youtu.be/Esm0JnAopjk

 

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/srnm.cz/srnm.cz/plugins/system/helix3/core/classes/Minifier.php on line 227